Enerji Performans Sözleşmesi

Enerji Performans Sözleşmesi

Enerji Performans Sözleşmesi, uygulama projesi sonrasında sağlanacak enerji tasarruflarının garanti edilmesi ve yapılan harcamaların uygulama sonucu oluşacak tasarruflarla ödenmesi esasına dayanan yenilikçi bir finansman tekniğidir. Dünyada sağlam ve rekabetçi bir pazarı vardır. Amerika’da ve Avrupa’da 1970’lerden buyana uygulanmaktadır.Ülkemizde bu pazar oluşmaya başlamıştır.

  

  1. Tasarruf Garantisi Modeli

Son kullanıcının (yatırımcının) projeyi finanse ettiği Enerji Performans Sözleşmelerinde (EPS) kullanılır.  Kredi riskini son kullanıcı taşıyacağından kredibilitesi yüksek yatırımcılar için tercih edilir.

  • Yatırımcı performans riski almaz
  • ESCO, hizmetlerinden beklenen tasarruflar için performans garantisi verir ve tasarrufun gerçekleşmemesi durumunda ceza ödemeyi kabul eder.
  1. Paylaşımlı Tasarruf Modeli

ESCO, kredi ve performans riskini taşır. Enerji tasarrufu ESCO ve yatırımcı arasında paylaşılır.

  • Kredibilitesi yüksek müteahhit firmalarla ile ESCO firması ortaklığı ile tercih edilebilir.
  • Ekipman tedarikçisinin EPS kapsamındaki sözleşmeye ortak olduğu bir yapı da kurulabilir.

TRANSTERM Endüstriyel Enerji A.Ş. bünyesinde Enerji Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış 'Ölçme Doğrulama Uzmanı' mühendisimiz bulunmaktadır. Enerji performans sözleşmelerinize baz olacak Enerji Etüt çalışmaları ve yatırımlarınızın doğrulanması için gerekli Ölçme Doğrulama Uzmanı ihtiyacınız için iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın